×

DPF/FAP/EGR

Filtr cząstek stałych (skrót DPF od ang. diesel particulate filter lub FAP od fr. filtre à particules) - filtr montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych, oczyszczający gazy spalinowe z cząstek sadzy. Stosowane od 1980 roku, a w silnikach samochodowych od 1996 roku. Ich wprowadzenie pozwoliło wyeliminować emisję czarnego dymu, charakterystycznego dla starszych pojazdów z silnikami Diesla.
 
W celu eliminacji większej ilości cząstek stałych, jak również innych związków trujących, filtry cząstek stałych stosowane są w połączeniu z innymi układami zmniejszającymi ich ilość, tj. katalizatorami oxicat, DeNOx lub ich kombinacją w postaci katalizatorów czterofunkcyjnych. Przykładem może być układ CRT będący połączeniem katalizatora oxicat i filtra cząstek stałych.
 
Duża ilość cząstek stałych powstałych przy spalaniu paliwa w silnikach diesla powoduje, że silnik diesla nie spełnia rygorystycznej normy emisji spalin EURO 5 bez zastosowania filtra cząstek stałych. Silniki diesla bez filtra cząstek stałych osiągają jedynie normę EURO 4.
 
Zasada działania
Filtr ma postać przestrzennej struktury o bardzo dużej całkowitej powierzchni ścianek. Cząstki sadzy osiadają na porowatych ściankach lub włóknach, wykonanych z metalu, materiałów ceramicznych, lub specjalnego papieru (tylko w przypadku filtrów jednorazowych). Wydajność prawidłowo działającego filtra zawiera się w przedziale od 85% do 100%, co oznacza, że do atmosfery przedostaje się nie więcej niż 15% pierwotnej zawartości zanieczyszczeń w fazie stałej.
 
Regeneracja
Gromadzące się w filtrze cząstki sadzy powodują jego stopniowe zapychanie i utratę wydajności. W części pojazdów stosuje się filtry jednorazowe, wymagające wymiany po zapełnieniu filtra. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest samooczyszczanie filtra polegające na katalitycznym spalaniu sadzy po osiągnięciu przez filtr odpowiednio wysokiej temperatury (sadza spala się w temperaturze wyższej niż 600 st. Celsjusza). System ten nosi nazwę regeneracji pasywnej.
 
Stosowane są też aktywne systemy wypalania zgromadzonej w filtrze sadzy - na przykład okresowa zmiana trybu pracy silnika, w wyniku czego emituje on zwiększone ilości dwutlenku azotu, który przepływając przez filtr powoduje utlenianie zgromadzonej sadzy. Jeszcze innym sposobem aktywnej regeneracji filtra jest okresowe podgrzewanie go dodatkowym płomieniem wtryskiwanej do filtra mieszanki, w wyniku czego sadza ulega spaleniu.
 
 
Zajmujemy się filtrami cząstek stałych wszystkich producentów samochodów.
 
Jeżeli auto straciło moc, więcej pali czy rośnie stan oleju może być to związane z zapchanym filtrem cząstek stałych.
 
Oferujemy pełną diagnostykę problemu oraz, jeśli to potrzebne, regenerację, wymianę na nowy lub trwałe usunięcie wraz z odpowiednią modyfikacją sterownika silnika.
 
Najważniejsze jest ustalenie przyczyny zapchania się (lub uszkodzenia) filtra cząstek stałych. Pomaga nam w tym odpowiedni sprzęt diagnostyczny i doświadczenie. Jeśli znajdziemy usterkę (może to być problem z układem dolotowym, turbiną, filtrem powietrza, przepływomierzem, wtryskami itp.) najpierw oczywiście ją eliminujemy, później oceniamy czy filtr nadaje się do regeneracji, wymiany, lub - na życzenie Klienta - trwałego usunięcia. 
 
Najczęściej klienci decydują się na usunięcie DPF/FAP, gdyż długoterminowo jest to najtańsze rozwiązanie. Filtr fizycznie jest usuwany z wydechu (a jeśli nie ma katalizatora, dodajemy go), a sterownik silnika modyfikujemy tak, by już filtra nie widział - eliminuje to proces wypalania co kilkaset kilometrów, który zwiększa zużycie paliwa (zaleta w stosunku do emulatorów filtrów).
logo Script logo